פטל קדוש

Rubus sanguineus

עולייק

ורדיים

שיח קוצני, סבוך ומסורג, הגדל על גדות נחלים ובקרקעות בהן מפלס מי התהום גבוה. ענפיו הגמישים והארוכים מצויידים בקוצים מאונקלים. גובהו שניים עד ארבעה מטרים. העלים מסורגים, מנוצים, ובקודקדם שני עלעלים נגדיים ועלעל נוסף מרכזי, היוצרים מראה תלתני. העלעלים עגולים-ביציים ומצויידים בשפה משוננת. צבעם ירוק ומרקמם שעיר עד לבדי. 

הפריחה מאפריל ועד ספטמבר.

הפרי הוא פרי מקובץ - גרגרים עגולים דמויי ענבות קטנות יושבים על גבי מצעית כדורית. בראשית התפתחותו הפרי ירוק, לאחר מכן משתנה צבעו לורוד, אדום, בורדו ולבסוף שחור ומבריק.

נכון – אצלנו בארץ אין “שלל פירות יער טריים” – אין לנו פטל אדום, אין אוכמניות, אין דומדמניות ואין תותי שדה פראיים- מיניאטוריים. אבל יש לנו אשחר, עוזרר, שיזף, קטלב ויש לנו גם את מלך פירות היער: פטל קדוש (Rubus sanguineus) שחור משחור, ובעונה זו הוא מצוי בשפע כמעט אין סופי. מעבר לטעמו העשיר והמיוחד (אני מעדיף אותו על הפטל האדום, האירופי, שטעמו תפל וחיוור), הפטל המקומי עשיר במיוחד בויטמין C, ומהוה מקור חשוב גם לחומצה פולית, סיבים תזונתיים ונוגדי חימצון. את הפטל ניתן לקטוף בחודשים יולי-ספטמבר, והוא מאכלס בתי גידול לחים ושטחים פתוחים שהתברכו במי תהום גבוהים.

ורוד

צבע הפריחה

שעיר

מרקם העלים

מנוצה, משונן, מסורי

צורת העלים

בתי גידול לחים

בית הגידול

שיח רב שנתי

צורת חיים

ריח העלים

סוף הקיץ, סתיו

עונה לליקוט

מרקם העלים

פירות הקיץ ופירות הסתיו

"ענבים באמצע החורף  אשכולית בקיץ החם  מה הדחף מנין הצורך  לשנות סדרי עולם" (חווה אלברשטיין) כשהייתי ילד, שאלתי את עצמי פעמים רבות היכן...

קדוש מהנה

מגדה וצ’אבו הם זוג איכרים פשוט, המתגורר בכפר קטן בקרבת מכרות המלח של Salina Praid, ברומניה. לביתם הגענו לפני כשלוש שנים. היינו רצוצים וטר...

באישור וברוח

כל הזכויות שמורות ליתיר שדה | ת.ד. 5061 פרדס חנה - כרכור | טלפון: 054-2248243 | YATIRSADE@GMAIL.COM