שומרי הגן מזמינים:

חוג נוער נודד

 

הנה זה מגיע- הדבר האמיתי:

 

שבט הנוער של שומרי הגן -

נערים ונערות מכל רחבי הארץ נפגשים, אחת לחודש, למפגשים בני 2-5 ימים בנוף הפראי, עוצר הנשימה של הארץ.


אנו מזמינים נוער בגילאי 13-15 למפגש אינטימי ובלתי אמצעי עם הטבע, עם בני ובנות גילם ועם עצמם.

 

נלמד ונתרגל מיומנויות חיים עתיקות, מלאכות קדומות ופרקטיקות של חיים שבטיים בחיק הטבע.

 

 

קצת עלינו:

מה בעצם קורה שם?

נקים מחנה של ממש, בית למספר ימים- ובו נלקט ונבשל צמחי בר, נבעיר אש בשיטות עתיקות, נסייר ונתגנב לחיות הבר, נטבול, נעסוק במלאכות עתיקות:

 

נגלף, נתפור, נלבד, ונקלע בגדים, סלים,כלי עבודה, כובעים, מימיות-  וכל מה שדרוש לנו עבור חיים מלאים וטובים בטבע.

 

השנה אף יהיה לנו מחנה אליו נחזור כמה פעמים במהלך השנה בין ביקורנו במקומות נוספים בארץ. נוכל ללמוד את הטבע הסובב אותו לעומק ולראותו משתנה עם עונות השנה. נעשה אותו למחנה של ממש, נטפח ונהנה מהתפתחותו לאורך הזמן: נבנה מחסות, נכין כירות מבוץ לבישול ואף בורות אכסון מוסווים תוך התחשבות בבעלי החיים והצומח אשר זהו ביתם.

 

נשים דגש על הפן החברתי באמצעות מעגלי הקשבה, משחקים, ערבים ליד המדורה והמון עשייה משותפת.

 

נכוון לעצמאות, הדדיות וידיעת העוצמה האישית של כל אחד ואחת ונלמד כיצד לחלוק את העוצמה הפנימית הזו עם שאר בני ובנות השבט.

 

בחלק מהמפגשים נפגוש קהילות מיוחדות הפרושות ברחבי הארץ, ובעלי מלאכה ואומנים מומחים לתחומם - ונרתם לסייע להם במלאכתם בתמורה ללימוד הידע שברשותם - ממש כשוליות אומנים בימי קדם.

 

ננדוד ברחבי הארץ: מעומק המדבר, להרי יהודה ולעמקי והרי הצפון - ובכל מקום אליו נגיע נעמיק ונחקור את החי, הצומח והדומם שסביבנו, ניטמע בו עד שנחוש חלק בלתי נפרד מהמקום ומהבריות השוכנות בו. לפעמים נבחר "לשמור על הגן" באופן אקטיבי וניקח חלק פעיל בפעולות יצירתיות למען הסביבה: נשפץ מעיינות, ננקה אזורי בר מופרעים, נגן על היערות והחורשים מפני הדלקת אש לא אחראית ומפגיעתם הרעה של כרישי הנדל"ן ועוד.

 

ההשראה לפעילות היא אורחות חייהם ומנהגיהם של שבטי ציידים-לקטים. ככאלה - נבקש ליטול אחריות מלאה על מעשינו בעולם, מתוך ראיית עצמנו כחלק בפאזל הגדול של הבריאה, לצד אחינו ואחיותנו: החיות, הצמחים, האדמה וכל אשר עליה. בכל מקום נרגיש בטוחים, עצמאיים, ונהיה מסוגלים להתמודד עם כל קושי, כאב או פחד.

 

 

 

התקשרו אלינו למידע נוסף:

054-2572517 - יואבי

054-2038783 - חנצ'ה

 

או השאירו לנו פרטים כאן, ונחזור אליכם:

יואב בר-אור

סביבות כיתה ז' באחד מאחרי הצהריים התחלתי לחפור בור בגינה של הורי. בסוף כמה שבועות כבר הייתי שקוע בבור שעמוקו יותר מגובהי וקוטרו יותר מפריסת ידיי. את האדמה הייתי מוציא בעזרת דלי הקשור בחבל, לאחר שהייתי מטפס החוצה בעזרת גומות שחפרתי בקיר הבור כמעיין סולם. לאחר מכן חפרתי מקרקעית הבור הצידה, כמעיין מערה שיכולתי לזחול בה.. את המערה חפרתי משני כיוונים שונים של הבור (בעזרת כף מטבח ושפכטל שמצאתי) ולבסוף, המערות התחברו למערה אחת. הייתי שוהה שם מלא! אחרי צהריים שלמים! הורי ידעו שאני חופר את הבור וכשהתחילו לחשוש מהסקנה שבקריסה, למדנו ביחד לעשות לבני בוץ מחרסית אדמה וקש וחיזקנו את כל המערה. שעות על גבי שעות אחרי בית ספר הייתי חופר, מפנה, נהנה, נח ושוהה במחיצת האדמה ובקרירותה, נושם אוויר מהול בריחה הדומה לריח האוויר אחרי הגשם.. שם התחילה האהבה שלי לאדמה (:

 

אז אני יואב, בן 25 גר בפרדס חנה בה גדלתי (ובה חפרתי את הבור). חזרתי לארץ אחרי שנתיים במזרח, באוסטרליה ובאפריקה. הרפתקאותי נגעו בתחומים רבים הקשורים לעבודתנו בטבע עם נערים ונערות, ובהשראה רבה מתרבויות של לקטים ציידים, מאופני חיים אלטרנטיבים ואנשים החיים עם הטבע.

 

את שומרי הגן הכרתי בגיל 20 והשתתפתי בקורס המדריכים עד גיל 22. אחריו הדרכתי חוג נוער ברמת יוחנן. את הקורס עשיתי במקביל לשרות הלאומי אותו עשיתי "בחווה ואדם" חווה אקולוגית חינוכית ליד העיר מודיעין בה למדתי והתחברתי לתחום הפרמקלצ'ר - ברות קיימא וההדרכה בטבע. בין השאר מגדל ירקות ועצים, בונה בעץ וחומרים נוספים, ועובד עם אבי בסטודיו לעיצוב תעשייתי.

 

אוהב מאוד להיות בטבע, ללמוד איך לספק את צרכיי ממנו ולהנות ממנו עם שותפים נוספים (:

חן רכטמן        

״מעתה והלאה
הכל רווח נקי
כל יום, השמיים״
איסא

חן רכטמן, ילידת 1984, חיה בבית קטן בבוסתן בפרדס חנה, מברכת על החיבור והקרבה לאדמה ולטבע מדי יום ביומו. 
מדריכה בשומרי הגן מאז 2007.
עוסקת בחינוך מאז שנת 2000 במסגרות שונות כולל החברה להגנת הטבע, החווה האקולוגית "חווה ואדם" וביה"ס הסביבתי קהילתי קס"ם. 
עימי בשק כצידה לדרך למודים מעוררי השראה של פרמקלצ'ר, חינוך פתוח (חפ"ן במכללת דוד ילין), אומנויות שונות: מאמנות פלסטית, מלאכות יד מסורתיות וקדרות ועד סיפור ספורים, תנועה, מדיטציה, יוגה ואמנות לחימה, חיים בחוות שונות וקהילות שונות (אהבתי הגדולה! - חיים ויוצרים יחד בקרבת לב אמיתית) ועוד כלים טיפוליים להתפתחות אישית.
אוהבת להקשיב לכל מה שצומח, לחבק (...גם עצים! :)), ליצור, לבשל, לרקוד, לשבת ליד המדורה ולהביט בכוכבים, לגדול וללמוד ולאהוב. מבקשת לחיות בביטוי מלא, אינטימיות ואהבה עם עצמי ואתכם - ומתפללת עבור חיים מלאים ומאושרים לאדמה וכל ילדיה!

טקס שבטי: הדלקת אש בצוות

לאתר שומרי הגן לחצו על הסמל:

שיקום ושיפוץ מעיינות