top of page

שבט ילדי היער

מחנה קיץ, יולי-אוגוסט 2024

 

לילדי פרדס חנה כרכור והסביבה
בוגרי כיתות א' - ה'​

a bunch of children scouting tracks and ispecting nature in a native american style.jpg

תראו אותנו!
אנחנו חבר'ה (ש)מדליקים 🔥!

רוצים להדליק אש בלי גפרורים?

לגלף בעץ?

לקלוע חבלים?

ליצור בחומרים מהטבע?

רוצים להיות רואים ובלתי נראים?

להתגנב? לעקוב אחרי חיות?

ללקט צמחים ולהכין מהם אוכל טעים ותרופות?

לטייל ביער?

ילד בשומרי הגן

מחנה הקיץ של ילדי היער

בניהולם והדרכתם של חן ארנון ויתיר שדה

 

הילד לא מפסיק ללכת יחף? הילדה מטפסת על העצים?

זה בדיוק הטבע שלנו!


תנו להם הזדמנות לחוויית קיץ קסומה, עמוסת הרפתקאות מופלאות בחיק הטבע.

 

הרשמו למחנה הקיץ שלנו
 

המחנה מתקיים זו השנה ה-16 ברציפות בחלקת יער קסומה (וסודית) באיזור כרכור.


נדליק אש ללא גפרורים או מצית, נלקט ונאכל צמחי בר, נרקח מהם תרופות, נבשל ונאכל בכלים שנכין לעצמנו, נבנה ונפסל בבוץ ובחימר, נקלע סלים, נתגנב לחיות, נשמע סיפורים מרתקים על עצים, על חיות, ועל האנשים שידעו להקשיב להם ולדבר את שפתם.


נחיה כשבט, כמשפחה: נלמד להקשיב, לכבד ולאהוב אלה את אלה ואת אמא אדמה.

שעות וימי הפעילות

 

הפעילות תתקיים בימים א', ב, ד' וה'

 בימי שלישי לא תתקיים פעילות

תאריכי הפעילות:

מחזור ראשון -21/7 - 8/8/24 - 12 ימי פעילות.

מחזור שני - 11-15/8 - 4 ימי פעילות.

שעות הפעילות: 8:30-13:30.

יש אפשרות להרשם בנפרד לצהרון עד השעה 16:00

(הצהרון יפתח בכפוף למינימום נרשמים).

מחירים

 

מחזור ראשון:

עלות הפעילות הינה 2400 ₪.

לנרשמים עד 20/6 - תינתן הנחה והעלות תהיה - 2200 ₪ בלבד.

מחזור שני:800 ש"ח 

בהרשמה מוקדמת: 700 ש"ח.

לנרשמים לשני המחזורים יחד

(בהרשמה מוקדמת בלבד): 2880 ש"ח.

לאחים הנרשמים יחד תנתן הנחה של 7% לאחד האחים.

למידע נוסף מלאו את הטופס:

:להשלמת ההרשמה 

על הצוות

יתיר שדה

יתיר שדה


באתי לאוויר העולם בליל חורף קר וסוער בחודש ינואר 1980. מאז – הדבר האהוב עלי הוא היציאה החוצה בשעת סערה, ומוטב - ברגל יחפה!

 

את שנות ילדותי העברתי בקיבוץ כפר מסריק שבעמק עכו. שם, במקום בו נפגשים שרידי ביצות העמק על נופן הפראי ושפע חיות הבר המאכלסות אותן עם נופי הכרך המפחידים של אזור התעשייה המזוהם והרועש – ינקתי את אהבתי לטבע ואת תחושת החובה להגן עליו.  

בשנת 2008, לאחר שנים רבות של עשייה חינוכית וסביבתית ועם תום לימודי הוראה רשמיים מצאתי עצמי מחפש אחר משנה חינוכית סדורה, שלמה ומגובשת שתאפשר יצירת מפגש ממשי של חניכי עם הסביבה בה הם חיים. כך, הגעתי לארגון "שומרי הגן", ושם מצאתי מגוון עצום של כלים להעצמת חוויית המפגש של הילדים עם סביבתם הטבעית, ולגיבוש יחסי כבוד והערכה בינם לבין האדמה, המספקת לנו את כל מחסורנו מבלי שניתן דעתנו לכך. עוד מצאתי שם קהילה מופלאה בה לוקחים חלק הורים, חניכים ומדריכים, המאמינים כי יחד ניתן לשנות את העולם.

מאז ועד היום אני חוקר ומלמד ילדים נוער ומבוגרים להיות קשובים לעצמם, לזולתם, ולשירה המופלאה הבוקעת מבטנה של האדמה ומבין עצי היער. 

משנת 2011 אני מלמד ליקוט צמחי בר למאכל ולמרפא, ונמנה על המורים הבכירים והוותיקים של התחום בארץ. בוגר מצטיין של התכנית לתלמידי מחקר בבית הספר פורטר ללימודי סביבה (אוני' תל אביב) - שם חקרתי את מקורותיו הקדומים של המטבח הפלשתיני ואת התרומה של תרבות הליקוט המסורתית לשמירת הטבע.  

"שירת השדה", העסק שהקמתי בשתי ידי - עוסק בתיירות אקו-קולינרית, ובהדרכה מקצועית ומעמיקה של תורת הליקוט. 

משנת 2017 אב לתאומים המקסימים - מילוא וקדם.

נתראה בקרוב,

ביער...

יתיר.

חן ארנון

חן ארנון

תופעה טבעית אנושית, משתדל לזכור זאת  אוהב את טבע חיים, תלמיד נלהב שלהם! רואה בני אדם כביטוי של טבע זה. לכן התמהיל של אנשים וטבע הוא המקום בו אני מרגיש הכי בבית.
מסלול חיי הוביל אותי תמיד להדרכה, ומתוך כך, ללמידה שהיא תנאי מקדים ליכולת ללמד. הטבע, היה ונשאר בית הכנסת שלי והמורה שלי. המקום בו אני פוגש יופי עמוק, שגם חורג ומתרחב מעבר למימד הגופני-חומרי.

זכיתי להתחבר לטבע מגיל צעיר בצורה אינטואיטיבית מתוך סקרנות ויצר הרפתקנות בריא דרך גדילה בפרק הראשון של חיי בקיבוץ. מאוחר יותר, זכיתי להתחבר למסגרת הרחבה העמוקה יותר של ידע מאורגן ועמוק של מיומנויות החיים המקוריות/קדומות בטבע תחת הדרכתו של מיכה חנונה, מייסד "בני אדמה" (ארגון ששם לו למטרה לחבר אנשים אל עולם הטבע ואל מקומו של האדם בעולם, דרך מיומנויות החיים של תרבויות קדומות שחיו קרוב לטבע) ובו אני ממשיך ללמוד גם השנה גששות ברמה הגבוהה ביותר בארץ.
מניסיוני עם טבע וילדים אני רואה לאורך השנים איזה כלי עצמתי הילדים מקבלים לחיים, ואיך הטבע עוזר להם להתחבר לעצמם, לכוחות שלהם, איך הם נרגעים ומוצאים תשובות לשאלות המעסיקות אותם.
החיבור של הילדים עם הטבע גורם להם להרגיש חלק משמעותי מהעולם ולקבל סיפוק מהתרומה שלהם לו. במקביל הם רוכשים יכולות טכניות מרשימות אבל גם רגישות ויכולות נפשיות, הם בטוחים יותר בעצמם וביכולת שלהם לתרום בכל מקום שיהיו בו מכישרונותיהם ורגישותם המשופרת.

אני מאמין בחופש התפיסה והמחשבה, ובחיבור של לב עם חשיבה ולהיפך. לכן בעוד אני מכיר ביכולותיה של החשיבה האנושית ואפילו המדעית, אני יודע שכוחם הגדול יותר של החיים הוא בלב וברוח, המחוברים למימד שלם יותר של הקיום.  
אני גם מאמין שיש לנו מחויבות לחיים שמבקשת מאיתנו התמסרות והתמדה, לא בכוח ולא במשמעת עיוורת, אבל כן בגילוי נחישות, עירנות, רגישות לעצמנו ולסביבה (היינו-הך) תוך התמדה, הוקרת תודה, שמחה וסקרנות בריאה, שהם מקורות העוצמה שאני מוצא בחיים. אלו הן התובנות המעשיות שאני מנסה להעביר הלאה לכל אחיי ואחיותיי, הבוגרים והצעירים בחוגים ובסדנאות שאני ושאר המדריכים באירגון מעבירים.
מזמין את ילדכם להתנסות ולהתפתח דרך הבסיס הכי טבעי ולרכוש כישורים שישמשו אותם בחיים עצמם.
שלכם, חן

למידע נוסף מלאו את הטופס:

:להשלמת ההרשמה 

bottom of page