top of page

תודה רבה!

אנו נעמוד איתך בקשר ב-24 השעות הקרובות.

בינתיים הנה כל הפרטים על...

"זכרונות מהאדמה"

קורס ליקוט קולינרי שנתי 

%D7%9C%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%98%20%D7%A6%

מה נגלה בקורס?

בקורס נגלה ונכיר בצורה מעמיקה, מגוון עצום של צמחים ופטריות בר המשמשים למאכל וגדלים בטבע הישראלי, נכיר את אופיה של תרבות הליקוט המקומית, המסורת שלה, ואיך נוכל להשתמש בה היום כדי לשדרג את  המטבח הקולינרי שלנו.​

זכרונות מהאדמה הוא קורס שנתי מקיף ומעמיק לליקוט צמחי ופטריות  בר למאכל וללימוד יסודות תורת הליקוט, כחלק מתרבותה הקולינרית של ארץ ישראל. זהו קורס הליקוט הקולינרי הוותיק והמקצועי בישראל, המתקיים ברצף מאז שנת 2012.


הקורס כולל 10 מפגשים, הנפרשים על פני שנת ליקוט שלמה, מהנבט ועד לזרע. הוא נערך בקבוצה קטנה ואינטימית המאפשרת היכרות קרובה עם צמחי הבר המקומיים לצד התנסות מעשית במטבח השטח שלנו, והכנת ארוחות משותפות המורכבות ממנות הדגל של המטבח המקומי.


לאנשים כמוני, שאוהבים אוכל וטבע, המעוניינים לשדרג את המטבח שלהם, להתחבר למטבח המקומי המסורתי, ולהפוך את הפשטות של הטבע ל"כוח" של הבישול שלהם.

 

והנה הקורסיסטים בפעולה:

קורס ליקוט ב"שירת השדה"
כל מה שבטח תרצו לדעת:

מי אני?

היי,

שמי יתיר. יתיר שדה. כן, נולדתי בשם  הזה.

כששואלים אותי, אני אומר שכנראה שעשו אותי ביער שעל שמו נקראתי.

ומה שהחל ביער, או בחיק הטבע, חייב להמשיך משם, לא?

אז מגיל חצי שנה אני מלקט: צמחי בר, סיפורים, מחשבות, רעיונות, פיסות מידע ו...חברים.

בין לבין, אני חוקר את תולדות המטבח הארצישראלי, מתרגל ומלמד מיומנויות חיים קדומות במסגרת ארגון "שומרי הגן" ו"מבשל זכרונות". 

האהבה הגדולה לארץ ולנופיה, וההליכה בין שביליה, למדה אותי המון, אך גם הותירה אותי סקרן ותאב ידע.

מזה כעשור וקצת, משנת 2010, אני לומד ומלמד על אוכל בכלל ועל ליקוט צמחי בר בפרט, כמרכיבים רבי עוצמה בעיצובה של תרבות מקומית, וכשפה המגשרת בין תרבויות.

אני גם אב למילוא וקדם, צמד לקטים גמדיים, בן ובת שלוש וחצי, וחולק את חיי עם עמיטל, גננת לילדים עם צרכים מיוחדים.

 

מבחינת ההשכלה הפורמלית, אני בוגר תואר ראשון בלימודי א"י ומדעי הסביבה (בהצטיינות) ומשלים הסמכת תואר שני בביה"ס ללימודי סביבה באונ' תל אביב, תוך חקר היחס שבין ערכי שמירת טבע לבין התרבות הקולינרית של אזרחי ישראל הערבים, וזיקתה למרחב.

קורס ליקוט קולינרי, מה זה?

קורס הליקוט השנתי "זכרונות מהאדמה" מגלה ומלמד איך נוכל להכין מנות שף ולשדרג כל מנה, בעזרת ליקוט צמחים ישראלים שנמצאים מחוץ לבית.

מדובר במסע מופלא ובעיקר טעים!
מסע בו נערוך היכרות עם הטבע והאדמה.
נכיר את צמחי הבר שבפתח ביתינו באמצעות מגדיר הצמחים המדויק מכולם- חוש הטעם.
נגלה את הטעמים, המרקמים וסודות בישול שנמצאים מחוץ לביתכם, מחכים שתגלו אותם ושתשתמשו בהם. 

לאחר הליקוט - נבשל יחד ארוחות גורמה מחמרי הגלם שאספנו, במטבח שדה מאובזר היטב עם הציוד שקיים בכל מטבח מודרני.
כך אנחנו יוצרים ביחד שפה קולינרית חדשה (וישנה), מרגשת וייחודית לאזור הגיאוגרפי שלנו.

בכל סיור נלקט צמחים שונים אותם נכיר מהפן הבוטני, התזונתי, הרפואי והפולקלוריסטי.

נבשל עם הצמחים ארוחת צהריים עשירה ומפנקת ונלך הביתה שבעים ושמחים כשחוברת מתכוני היום ושפע של טיפים לזיהוי הצמחים ובישולם באמתחתנו.

 

חוויה ייחודית ומעשירה במיוחד.

הקורס מיועד לאנשים שאוהבים אוכל, מבינים איכות,

ומבקשים דרך פשוטה ועוצמתית להתחבר אל תודעת השפע של גן העדן.

​חברת 'שירת השדה' ואני, יתיר, מזמינים אתכם להצטרף אל קורס ליקוט אשר במהלכו תוכלו לזהות את צמחי הבר והפטריות המתאימות למאכל ומהם לבשל את ארוחת מלכים מפנקת וטעימה. 

בקורס, יעמוד לרשותכם צוות מיומן, קשוב ומסור אשר ילווה אתכם בכל צעד וצעד לאורכה של הדרך,   יאפשר לכם להיחשף אל הטבע במלוא עוצמתו ולהכיר את הצמחייה המקומית ואת השימושים הרבים והמגוונים שניתן לעשות בה במטבח המוסדי, במטבח הביתי ובארון התרופות.

קורס ליקוט – באילו תחומים הוא יעסוק?

בין הנושאים השונים והמרתקים בהם יעסוק קורס הליקוט ניתן למנות את התחומים הבאים:

 • מה אפשר ללקט אפילו כשהכל יבש, בסוף הקיץ ובראשית הסתיו?

 • זיהוי, ליקוט ובישול של נבטי בר

 • ליקוט ובישול עם פרחים ושורשי בר מקומיים

 • פטריות בר למאכל- איך לזהות וממה להיזהר 

 • ליקוט בצדי דרכים ובישול מנות בוטיק 

 • צמחי בר במטבח הערבי-ישראלי - בשיתוף מרצה אורחת.

 • צמחיית מים ובתי גידול לחים.

 • זכרונות מהים: על צמחי חוף ואצות ים אכילות.

 • ליקוט קטניות - חומוס בר, פול פראי ועוד....

 • הכל על שימור מזון מהבר (התססת צלפים, כבישת חרדל, ייצור ליקרים ועוד).

 • עשבי תבלין למאכל ולמרפא.

ועוד שלל נושאים אשר עשויים להשתנות בהתאם למצב הצמחייה ותנאי מזג האוויר בשטח. 

איך נראים מפגשי הקורס?

כל אחד ממפגשי הקורס כולל בדרך כלל שני חלקים: 

 • סיור ליקוט: בו נערוך היכרות עם הצומח שבאזור הסיור, ונלמד לזהות צמחי בר אכילים ולהבדיל בינם לבין אלו הרעילים. נאזין לסיפורים חווייתיים ומרתקים, נכיר את סגולות המרפא, הערכים התזונתיים והשימושים המסורתיים בכל צמח וצמח, ונלקט מהצמחים לטובת סדנת הבישול.

 • סדנת בישול: צוות הקורס יעמיד לרשותכם מטבח שטח מאובזר ומצוייד, ובו חומרי גלם לבישול, עמדות עבודה נוחות, כירות לבישול, טאבון לאפייה ועוד. באמצעות המטבח נכין יחד מגוון עשיר וייחודי של מנות, שישלבו וטיפים קולינריים ותזונתיים אשר כוללים גם סדנת בישול שתחשוף אתכם בצורה המפוארת ביותר בפני מתכונים מיוחדים וטעמים מרעננים ובלתי נשכחים. 

מה תלמדו בקורס? 

כבר בתום הסיור הראשון, בתור מלקטים מתחילים, אתם תרגשו בטוחים ונינוחים בחיק הטבע. בהדרגה, ובתהליך ביחד איתנו, תלמדו ללקט מגוון עצום של מאות מיני צמחי בר למאכל, ולהשתמש בהם במטבח שלכם! מה שבעבר הגדרתם כ"עשבים", יהפוך לחומרי גלם חשובים, מזינים ובריאים שנמצאים בכל יום בתפריט שלכם.

אווירת שבט? מה זה אומר?

בקורס משתתפים א נשים עם רמות ידע שונות, המגיעים מתחומי עיסוק שונים. בקורס תזדמן לכם האפשרות לפגוש מקרוב אנשים מעניינים, ולחלוק יחד ידע וחוויות. באופן כמעט טבעי נוצרת בקורס קהילה ייחודית, המשתפת פעולה בעשייה ובלמידה. הליקוט הוא לא רק היכרות עם השמות הבוטניים של הצמחים ועם הפרטים המאפשרים זיהוי וודאי שלהם. הוא גם פרקטיקה עתיקת יומין, שבה השותפים חולקים ידע, דעות ורעיונות. בקורסים משתתפים אגרונומים, בוטנאים, שפים, תזונאיות, עורכי דין, אנתרופולוגים, אנשי היי-טק, רופאות, תיירנים, מורי דרך, אנשי חינוך ועוד. כל אחד לומד משהו, וכל אחד תורם מהידע האישי שלו. המפגש הוא מרתק מבחינה אינטלקטואלית וחברתית.

 

חברת 'שירת השדה' שמחה לעמוד לרשותכם בכל עת, ומזמינה גם אתכם לקחת חלק בחוויה ירוקה, טבעית וטעימה במיוחד. בסיורים ובקורסים השונים העומדים לבחירתכם תוכלו גם אתם לזכות ולהכיר מגוון עשיר של צמחי בר מזינים, טעימים ובריאים במיוחד וללמוד כיצד ניתן יהיה לשלב את כל הצמחייה המרתקת הזו במטבח היומיומי שלכם. 

לאתר הבית של יתיר שדה www.shiratsade.com

bottom of page