נבטים של תקווה

עודכן ב: 8 יונ 2019


עונת ליקוט הנבטים היא עונה קצרה. ראשיתה בימים שלאחר הגשמים הראשונים, וסופה עם התפתחות עליו האמיתיים של הצמח. לקט מנוסה, המיטיב לזהות נבטים צעירים בשטח - יכול ליהנות מערכם התזונתי הרב, מטעמם המשובח, ומהחיוניות האנרגטית שמאפיינת אותם.

לנבט יש ערך תזונתי רב במיוחד: זרע מונבט מכיל ריכוז חלבון גבוה פי 5 מתכולת החלבון בזרע היבש. כך גם לגבי ויטמין C (פי 6) וקבוצת ויטמני ה-B ׁ(עד פי 7).


בנוסף, הנבטים עשירים באנזימים המעורבים בתהליכים מטבוליים שונים בגופנו, בנוגדי חמצון המעכבים את תהליכי ההזדקנות ותורמים למניעת הווצרותם של גידולים טרום-סרטניים, ובכלורופיל.

בליקוט נבטים יש עקרון חשוב - עקרון הדילול. לפי עקרון זה - על הלקט להכיר את מימדיו של המין אותו הוא מלקט - כצמח בוגר, ולדלל את ריכוז הנבטים בשטח נתון באופן שייטיב עם שאר הפרטים באוכלוסיה, ויקל עליהם לצמוח ולהבשיל.

זיהוי נבטים הוא משימה מורכבת: אין כל דמיון בין עליו הפסיגיים של הנבט לעלי הצמח הבוגר. לזיהוי הנבטים ניתן להשתמש, כאמצעי עזר, בחוש הטעם (לנבט של מצליב יש טעם של מצליב וכן הלאה), בהכרות עם הנוף היבש של הצמח הבוגר, שנותר בשטח מהעונה החולפת, ובהכרות עם מראהו של הנבט.

בעוד שפירות וירקות מאבדים רבים מהויטמנים שבהם מרגע קטיפתם ועד לצריכתם - הנבט ממשיך להתפתח ולייצר ויטמינים גם לאחר הקטיף. לפניכם מדריך מצולם לזיהוי כמה מיני צמחי בר למאכל בשלב הנבט, ולצדם מראה נוף הצמח היבש:

1.) חרדל לבן

תרמילים יבשים


נבט טרי


2.) עולש מצוי

ענף יבש (מימין) וצביר נבטים (משמאל)3.) גדילן מצוי

נבט טרי (מימין) וצללית נוף יבש (משמאל)

4.) חרצית עטורה

נבט טרי (מימין) ונוף יבש (משמאל)5.) מעוג כרתי (ממיני החוביזה)

נבט טרי (מימין - עלים בצורת לב) וגביעון פרי יבש (משמאל)הרשימה הקצרה הזו באה לענות על צורך אמיתי שהעלו כמה מתלמידי, להכיר ולזהות את הנבטים הצעירים בעונתם. היא איננה שלמה ומפורטת, ומכילה רק חמישה מיני נבטים של חמישה מיני בר למאכל שהנם נפוצים למדי במקומותינו.

אין בכך כדי להחליף סיור מקצועי עם לקטים מנוסים ומיומנים, המכירים את השטח ואת הצומח המקומי, ויסייעו לכם להכיר בקלות עוד ועוד מיני בר ערבים לחך ונעימים למראה.

אתם מוזמנים להצטרף אלי לאחד הסיורים הקרובים, וכמובן להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו, כדי לקבל מידע על סיורים, מתכונים ורעיונות מיוחדים בזמן אמת.

כל טוב ולהתראות ביערות ובשדות,

יתיר.
78 צפיות

באישור וברוח

כל הזכויות שמורות ליתיר שדה | ת.ד. 5061 פרדס חנה - כרכור | טלפון: 054-2248243 | YATIRSADE@GMAIL.COM